UKRAINA RINDEFOTOGRAAFIA NÄITUS OKAPI GALERIIS

Ukraina rindefotograafia / 2022 

Alates kolmapäevast, 9. märtsist kuni aprilli lõpuni on Okapi Galeriis Tallinna vanalinnas eksponeeritud Ukraina sõda dokumenteeriv fotonäitus, mille autorite hulgas on sealsete kohalike nimede kõrval ka üks kodumaine ning kus tasakaalu pakuvad videoülevaated varasemate aastate Ukraina fotoväljalt. Väljapaneku tõukejõuks on galerii tihe koostöö Ida-Euroopa regioonis ja Ukraina fotokogukonna pöördumine välismaiste kolleegide poole leidmaks tuge ja toetust.

24. veebruari varahommikul alustas Venemaa täismahus sõjalise invasiooniga Ukrainasse nimetades seda “demilitariseerimise ja denatsifitseerimise erioperatsiooniks”. Ilmselgelt on aga tegu sõjaga keset Euroopat. Vene vägede raketilöögid tabasid rahumeelseid Ukraina linnu erinevatest suundadest, sealhulgas ajutiselt okupeeritud Donbas ja Krimm ning kaguregioon. Sihtmärkide hulgas polnud mitte üksnes militaarobjektid, vaid ka elumajad ja lasteasutused. Vene rünnaku osaks sai ka Ukraina ja kogu Euroopa suurim tuumaelektrijaam Zaporižžjas.
“Ukraina fotograafid teevad linnatänavatel vapralt oma tööd. Täna pole nad mitte üksnes professionaalsed ajakirjanikud ja dokumentaalfotograafid, vaid eelkõige kodanikud, kes püüavad pildile nii armsaks saanud ja vene vägede poolt hävitatud paiku kui inimesi, kes seisavad kartmatult oma maa, kodude ja perede eest. Veelgi enam – ukrainlased võitlevad täna rahu eest terves Euroopas,” kommenteerib Kateryna Radchenko, Rahvusvahelise Kaasaegse Fotograafia Festivali “Odessa Photo Days” direktor, kes otsib aktiivselt võimalusi kohaliku olukorra kajastamiseks rahvusvahelisel kultuuriareenil ja on ka käesoleva näituse kuraator. “Fotograafia on võimas vahend näitamaks tõelist ja tegelikku olukorda siin, otse Euroopa südames.”
Fotodel võib näha purustatud munitsipaal- ja tsiviilhooneid, sõidukeid ja sildu; sõdureid ja tavakodanikke kõikvõimalike relvade ja Molotovi kokteilidega; hukkunute kandmist ja koduloomade päästmist; veerevaid kohvreid rusustel tänavatel ning tuld ja suitsu lumistes kaevikutes. Fotode autoriteks on kohalikud tänavafotograafia lipulaevad Michael Palinchak, Yuriy Yurchenko, Sergiy Illyashenko, Volodymyr Petrov (kõik Kiiev), Pavlo Dorohoi (Harkiv) ja Slava Ratynski (Žõtomõr). Lisaks fotodele on eksponeeritud videoülevaated “Odessa Photo Days” 2020. aasta festivalist ja Ukraina naiskunstnikest.

Ukraina autorite kõrval on näitusel eksponeeritud ka nende Eesti kolleegi Dmitri Kotjuhi värsked kaadrid otse rindejoonelt. Järva Teataja fotograaf Kotjuhi tunnustati 2015. aastal Eesti Ajalehtede Liidu poolt parima eesti pressifoto autorina ning möödunud aastal pälvis ta Valgetähe V klassi teenetemärgi. Antud momendil töötab Kotjuh väljaande Postimees ridades.

Näitus ja selle korraldamine pakub eelkõige moraalset tuge Ukraina fotokogukonnale, kes palub aktiivselt toetada ka Ukraina armeed, humanitaarabiorganisatsioone ja põgenikke enda kodumaal.
Üks võimalus on toetada ka heategevuslikku fondi
“The Depths of Arts” (DOFA FUND)
läbi MTÜ Okapi EE891700017003578645
Märksõna "Ukraina heaks".

DOFA FUND
https://uaculture.org/organisations/charitable-foundation-the-depths-of-art-dofa-fund/
Ukraina koostööpartnerid
"Odessa Photo Days" festival ( @odesaphotodays ) ja Ukraina fotograafia kogukond "Untitled"

Okapi galerii tänab näituse toetajat Craftrag · Digilaborit kiire reageerimise ja tasuta printimisteenuse eest.
www.craftrag.com
Näitus jääb Okapi Galeriis avatuks kuni 30. aprillini 2022 ning seda saab külastada
K-R 11:00 - 18:00,
L-11:00-16:00
aadressil Niguliste 2, Tallinn.