KARVANE KAEMUS

Fotokunstnik Riina Varoli näitus “Karvane Kaemus” kõditab inimese intuitiivseid antenne.

“Mul tekkis tunne, et olen midagi olulist ära unustanud. Infot liigub nii palju, aga buffer on jällegi üsna väike. Olin veendunud, et kõik on kusagile salvestatud. Aga kuhu? Esiti hakkasin otsima mälukandjat või linki, mis viiks mind info juurde. Juuste teema on mind alati kütkestanud, eriti aga peale seda, kui nägin unes ilmutuslikult maani juustega noort tütarlast, kes oli nagu maailma valguse, puhtuse ja süütuse sümbol. Sealtpeale on juuksed mu loominguliste meelte fookuses olnud ja otsinud igal võimalikul juhul väljundit,” jutustab fotokunstnik oma uue näituse sünniloost ning lisab: “Lisaks esteetilisusele huvitavad juuksed mind ka sümbolistlikust, antropoloogilisest, geenitehnoloogilisest ja kommunikatiivsest lähtepunktist – juuksed on ju kui intuitiivsed antennid.”

“Käesolevasse näitusesse on kogunenud osa minu karvasest kaemusest. Kihiti asetsevatest kiududest ja salvestatud momentidest on vormini jõudnud ruumilised ja meelelised kollaazid ja montaazid. Mängides oma alateadvuse, mõtete ja juustega avastasin, et salvestame igapäevaselt oma kehadesse palju ebavajalikku, unustades, et ka seal peaks regulaarselt korda looma ja aegajalt “prügi välja viima” – puhastama oma süsteemi, kustutama enda mõeldud ja väljaöeldud asjatuid ja ebameeldivaid mõtteid, tundeid, emotsioone ning märkama rohkem positiivset, meid kõiki rõõmustavat,” kirjeldab Riina Varol loomeprotsessi ja näituse olemuslikkust.

Riina Varol on fotokunstnik, kes igapäevaselt  tegeleb portree-, moe- ja
reklaamifotograafiaga. Samavõrd kui inimene huvitab teda loodus ning loodusliku ja inimtekkelise sulandumine. Looduses esinevate pinnafaktuuride ja värvikoosluste ilu võrdleb Riina muusikaga. Pildistamises näeb ta võimalust kahekõneks ümbritsevaga – püüdes oma fotodel näidata maailma paremat osa, saab ta alati midagi teada ka iseenda kohta. Peale isikunäitusi “Enne Pinda” ja “Kümme Käsku” on “Karvane Kaemus” Riina Varoli kolmas isikunäitus, lisaks on ta osalenud arvukatel grupinäitustel. “Karvane Kaemus” on kergelt sürrealistlik, lõbus, veiderdav, otsiv ja pöörduv, lummav rännak läbi märgiliste fragmentide kihistatud kollaazide ja fotomontaazideni.